VASER LİPOSAKŞIN
(HI-DEF LIPO)

Ultrason yardımlı liposakşın tekniklerinden bir tanesidir. Konvansiyonel liposakşından farklı olarak; ilk aşamada uygulanacak bölgeye sıvı verilir; ikinci aşamada ultrason teknolojisini kullanan cihaz yardımıyla cilt altında uygun probla girilerek yağlar parçalanır; ve üçüncü aşamada ise cihaz ile eritilmiş olan yağlar liposakşın kanülleri ile girilerek alınır. Tekniğin avantajı; ameliyat sırasında bölgede cilt altı kanama miktarını azaltması; cilt altında kan damarlarını ve nöral yapı ağını koruması, eritilen hedef yağ dokuda eritme işlem etkinliğinin arttırılması şeklindedir. Aynı zamanda daha ince alanlarda daha nitelikli çalışma imkanı sunar.
Karın bölgesinde, hatları belirginleştiren, six pack (abdominal etching) cerrahi teknikte, gıdı bölgesi, ayak bilekleri gibi ince ve hassas bölgelerde etkinliği yüksek olması sebebiyle tercih edilir. Yine revizyon ameliyatlarında tercih edilen tekniklerdendir.

Ameliyat sonrasında bölgeye özellikli bir korse giydirilir. Bu korsenin 3 hafta kullanılması önerilir. Günlük hayata hızlıca dönülür hastanın hareketlerinde bir kısıtlama istenmez. Ameliyat sonrasındaki dönemde, hasta yağ yakıcı ve ödem atıcı bir diyet ve düzenli sporla ameliyat sonucunu daha başarılı hale getirebilmektedir. Kabaca ödemin azalıp sonucun belirginleşmesi en erken 3. ay civarında olmaktadır. Aynı zamanda uygulama bölgesinde düzensizlikler ve yapışıklık olmasını önlemek için; manuel lenfatik drenaj (bölgeye özellikli masaj) uygulanması önerilir.

tr_TRTürkçe