LİPOSAKŞIN
NEDİR?

Liposakşın, yağ alma cerrahisi olarak tariflenenen estetik cerrahi ameliyatıdır. İdeal hasta grubu; normal vücut ağırlığında ve deri elastikiyeti iyi olan hastalar olup bu grupta ameliyat sonuçları çok başarılıdır. Çoğu zaman tahmin edilenin aksine; liposakşın bir kilo verdirme veya zayıflatma ameliyatı değil; bölgesel dirençli yağ fazlalığı olan kişilerde vücut şekillendirme ameliyatıdır. Bu sebeple; obez hasta grubunda ameliyat sonuçları yüz güldürücü değildir. Diyetini, sporunu yapan kişilerde kilo vermeye rağmen incelme ve şekillenme olmayan bölgelerde ise; bölgesel dirençli yağ dokunun çözümünde en etkili tekniklerden biridir.

Ameliyathane ortamında sıklıkla genel anestezi altında uygulanan cerrahi işlemde; 0,5 cm insizyon (kesi) ile girilerek öncesinde bölgeye yağ eritici bir sıvı uygulanır; sonrasında ise; kapalı teknikle liposakşın kanulleri ve negatif basınçlı cihaz yardımıyla bu yağ doku o bölgeden alınır.

Ameliyat sonrasında bölgeye özellikli bir korse giydirilir. Bu korsenin 3 hafta kullanılması önerilir.  Günlük hayata hızlıca dönülür hastanın hareketlerinde bir kısıtlama istenmez. Ameliyat sonrasındaki dönemde, hasta yağ yakıcı ve ödem atıcı bir diyet ve düzenli sporla ameliyat sonucunu daha başarılı hale getirebilmektedir. Aynı zamanda uygulama bölgesinde düzensizlikler ve yapışıklık olmasını önlemek için; manuel lenfatik drenaj (bölgeye özellikli masaj) uygulanması önerilir.

Liposakşın, diğer ameliyatlar ile en çok kombine edilen ameliyat olup; ihtiyaca göre liposakşın ile alınan yağlar, ihtiyaç dahilinde yağ grefti olarak yağ enjeksiyonu gereken bölgelere uygulanabilir. 

Deri elastikiyetinin yeteri kadar iyi olmadığı kişilerde; yani deri sarkıklıkları, deride çatlakların fazla olduğu durumlarda; liposakşın tek başına yeterli olmayıp; bölgeye uygun germe- lifting işlemlerinin uygulanması gerekir.

tr_TRTürkçe