MEME BÜYÜTME 
AMELİYATI (SİLİKON)

Meme büyütme ameliyatı; başlıca silikon meme implantları kullanılarak; meme boyutunun büyütülmesi ve hacminin arttırılması amacıyla yapılan estetik ameliyatlardır. 18 yaşından büyük erişkin hastalarda estetik amaçla uygulanabilmektedir.

Ameliyat öncesi; hasta ile en az bir saat detaylı olarak görüşülür, meme ile ilgili gerekli klinik muayene ve ölçümler, görüntülemeler yapılır. Silikon protez seçimi hastanın isteği, cerrahın estetik önerisi, hasta vücudunun ölçümleri doğrultusunda hasta ile birlikte planlanarak; sizerlar (ölçü boyları) üzerinden ameliyat öncesinde belirlenir. Böylelikle ameliyat süreci kısaltılmış ve silikon protez ile ilgili süreçler önceden aydınlatılmış olur. Bu görüşmede; silikon implant boyutları, şekli (yuvarlak, damla şekilli), ameliyat planı (kas altı, kas üstü, zar altı), cerrahi kesinin yeri detaylı olarak hasta ile görüşülür. Ameliyat öncesinde meme ile ilgili mammografi veya meme ultrasoundu ile memede kitle taraması önerilir. Ameliyattan 6 ay sonra da bu tetkikler tekrarlanarak arşivlenir.

Ameliyat, genel anestezi altında 1,5-2 saat sürmekte olup, hastanede yatış süresi ameliyat günü olacak şekilde bir gündür. Ameliyat sonrası ameliyata özel bir korse, sütyen giyilmesi önerilip, hasta ameliyathaneden bu korse ile çıkmaktadır. Ameliyatta kullanılan silikon implanta ait belgeler hastaya düzenlenerek ameliyat sonrasında verilir. Hastaya yıllık rutin meme ve silikon için takip önerilir. Hastaların günlük hayata dönme süreleri bir-iki hafta olarak değişmektedir.

Yurt dışından gelecek hastalarımız için bu ameliyata ayırmaları gereken süre bir haftadır.

tr_TRTürkçe