SEKONDER 
BURUN AMELİYATI (REVİZYON RİNOPLASTİ)

Daha önceden burun estetik ve/veya havayolu operasyonu geçirmiş kişilerde; mevcut deformitelerinde düzelme sağlanamamış ise; bu deformitelerin düzeltilmesine yönelik olarak yapılan operasyonlardır.

           

Burun estetiği hastalarında revizyon ihtimali %5-10 arasında değişmekte olup; ihtiyaç dahilinde revizyon ameliyatı, ilk ameliyattan en erken bir yıl sonra yapılabilmektedir.

 

Bu ameliyat sırasında; ilk ameliyattan farklı olarak mevcut deformitenin ağırlığına göre; bazı hastalarda,  kıkırdak ve kemik yapıların onarımı (rekonstrüksiyonu) için

gerekli durumlarda; kulaktan veya kaburgadan kosta kıkırdağı, saçlı deriden temporal fasya gibi vücudun farklı bölgelerinden greft almak gerekebilir. Deformitesi hafif olan hastalarda ise, minör cerrahi teknikler ile küçük rütuşlar şeklinde revizyon ameliyatı yapılabilmektedir.

 

Ameliyat süresi kişinin ihtiyacına göre yapılan cerrahi işlemin şekline göre değişmektedir. Hastane yatış süresi sıklıkla ilk ameliyatta olduğu gibi; ameliyat günü olacak şekilde bir gündür. Ameliyat sırasında burun içine delikli silikon tamponlar ve burun dışına bir atel uygulanmaktadır. Atel ve dikişler 7. günde alınmaktadır.

 

Ameliyat sonrasında hastaların bir kısmında birkaç gün şişlik ve morluk olabilmektedir. Ödemler kişiye göre değişerek inmekte olup; burun son şeklini kabaca 6. Ayın sonunda almaktadır.

 

Yurtdışından gelen hastalarımız için; ameliyat sonrası ülkemizde kalınması gereken süre bir haftadır.

tr_TRTürkçe