KARIN GERME
AMELİYATI

Karın bölgesindeki deri sarkıklığının toparlandığı, cilt altındaki yağlı doku miktarının azaltılıp inceltildiği, ve karın ön duvarındaki kasların gerildiği, daha düz ve estetik olarak daha güzel bir karın ve bel bölgesi elde etmek için uygulanan estetik ameliyattır. 

Kadınlarda doğum sonrası dönemde, erkeklerde  fazla miktarda  veya sık sık kilo alıp verme durumlarında, yine her iki grupta da postbariyatrik cerrahi (tüp mide ameliyatı) gibi aşırı kilo kayıpları sonrasında; karın bölgesindeki deride buruşukluk, sarkıklık ve çatlakları olan kişilerde uygulanabilmektedir. 

Uygun ameliyat zamanı; tüm vücut şekillendirme ameliyatlarında olduğu gibi; kilo verme süreci tamamlandıktan tercihen 3 ay sonrasıdır. Anneler için doğumdan sonra en erken altı ay ve tercihen bir yıl sonrasıdır. Obez hasta grubunda, kilo verme sonrası hastaya göre ideal veya ideale yakın;  vücut kitle indeksi sağlandıktan sonra ameliyatın yapılması önerilir.

Deformitenin ağırlığı ve kişinin ihtiyacına göre abdominoplasti ameliyatının tipleri mevcuttur. Detaylı bir muayene sonrası ameliyat şekli belirlenmektedir. Ameliyat sırasında derideki sarkıklık cerrahi olarak alınırken; deri altı yağlar azaltılıp, inceltilir ve karın ön duvarı rektus kasları sıkılaştırılır.

Ameliyat süresi 2-3 saat olup, genel anestezi altında yapılmaktadır. Hastane yatışı sıklıkla 1 gece olup; yurt dışından gelecek olan hastalar için ülkemizde kalış süresi ameliyat sonrası bir haftadır. Ameliyat sonrasında ortalama günlük hayata dönüş 2-3 hafta sürecinde olup; ağır iş yapan kişilerde veya ağır sportif aktivitelere devam eden kişilerde normal sürece dönüş 6-8 hafta civarındadır. Karın ve bel bölgesine ameliyattan sonra özellikli bir korse giydirilir ve bu korsenin 3 hafta kullanılması önerilir.

Karın germe ameliyatı liposakşın (yağ alma) ve/veya meme bölgesi ameliyatları ile sıklıkla kombine olarak uygulanabilmektedir.

tr_TRTürkçe