MEME KÜÇÜLTME 
AMELİYATI

Beden ile orantısız olarak büyük ve sarkık olan memeler, kadınlarda hem estetik hem de fonksiyonel kısıtlamalara sebep olarak yaşam kalitesini düşürebilir. Bu sebeple vücut ile uygun hacim ve boyutta; daha dik ve daha estetik meme elde etmek için yapılan estetik ameliyatlara meme küçültme ameliyatı denir. Hasta memnuniyetinin en yüksek olduğu estetik ameliyatlardandır. Amaç estetik olarak güzel beden ile uyumlu, aynı zamanda emzirme ve hissetme gibi fonksiyonların korunduğu sağlıklı bir meme elde etmek olmalıdır.

 Meme küçültme ameliyatları emzirme döneminin öncesinde de sonrasında da yapılabilir, ancak emziren annelerde; emzirmenin bitmiş ve üzerinden en az 6 ay geçmiş olması gerekmektedir.

Ameliyat öncesinde hasta ile yapılan detaylı görüşmede; planlanan meme boyutu ve hacmi, cerrahi kesinin ve izlerin yeri, emzirme fonksiyonu, şekil ve simetri gibi değişkenler hasta ile detaylı olarak görüşülür ve planlanır. Ameliyat öncesinde hastanın yaşına göre mamografi ve/veya meme ultrasoundu ile memede kitle taraması yapılır ve ameliyattan 6 ay sonra da bu tetkiklerin tekrarlanması önerilir.

Ameliyat genel anestezi altında 2-4 saat süren bir operasyon olup, hastanede kalış bir gündür. Ameliyat sonrasında meme formunu koruyan özel bir sütyen korse kullanımı 2-3 hafta gereklidir. Ameliyat sonrası günlük hayata dönme süreci ortalama 2 hafta kadardır. İzlerin iyileşmesi ve belirsizleşmesi için çeşitli skar jellerin kullanımı önerilir. Meme formunun son halini alması  ve yara iyileşmesinin tamamlanarak izlerin son halini alması ortalama bir yıl kadardır.

Yurtdışından gelecek olan hastalar için; ameliyat sonrası kalış süresi bir haftadır.

tr_TRTürkçe