BURUN
ESTETİĞİ (RİNOPLASTİ)

Burun estetiği yani rinoplasti ameliyatı 18 yaş üzerinde, burun şeklinden memnun olmayan erişkinlere estetik düzeltme sağlamak amacıyla uygulanır. Havayolunu ileri derecede tıkayan ağır deformitelerin varlığında (travma, doğumsal, tümör,vb.) ebeveynlerin rızası alınarak 18 yaş altında da nadiren uygulanabilmektedir.

Bu ameliyatın amacı; hem estetik olarak yüz ile uyumlu; hem de havayolu açık, nefes alabilen bir burun elde etmektir.

Nefes alma problemi olan hastalarda; nazal endoskopi (kamera) ve/veya tomografi ile havayolu ameliyat öncesinde görüntülenir. İhtiyaç dahilinde aynı seansta havayolu cerrahisi (septoplasti, konka cerrahisi) de eş zamanlı olarak yapılmaktadır.

Ameliyat öncesinde, hasta fotoğrafları üzerinden hasta ile üç boyutlu görüntüleme teknikleri yardımıyla, operasyon planı yapılmaktadır.

Ameliyat genel anestezi altında 2-3 saat sürmekte olup, hastalarımız ameliyat günü sabahında hastaneye yatarlar. Aynı gün ameliyat sonrası ve aynı gece hastanede kalırlar, ertesi gün taburcu edilirler. Ameliyat sırasında burun içine delikli silikon tamponlar ve burun dışına bir atel uygulanmaktadır. Atel ve dikişler 7. günde alınmaktadır.

Ameliyat sonrasında hastaların bir kısmında birkaç gün şişlik ve morluk olabilmektedir. Ödemler kişiye göre değişerek inmekte olup; burun son şeklini kabaca 6. Ayın sonunda almaktadır. Revizyon gereken hastalarda, revizyon en erken birinci yılın sonunda yapılabilmektedir.

Yurtdışından gelen hastalarımız için; ameliyat sonrası ülkemizde kalınması gereken süre bir haftadır.

tr_TRTürkçe